Dnia 13 października 2016 r. odbyło się w Bibliotece Publicznej w Kiełpinie kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tematem dyskusji była „Ukryta róża” Reyes Monforte, poruszająca opowieść o koszmarze wojny i kobiecym heroizmie.
Rozpad Jugosławii w latach 90-tych XX wieku i konflikt zbrojny pomiędzy serbskimi nacjonalistami i bośniackimi muzułmanami to nic innego jak straszna, okrutna i bezwzględna wojna domowa, podczas której brat zabijał brata, a sąsiad sąsiada. Autorka opisuje losy rodziny nastoletniej Zehery, dziewczyny, której wiara w wielką wartość życia i lepszą przyszłość pozwala pokonać koszmary wojny. Książka ukazuje jak piętno wojny i okrucieństwa odciska się na ludzkiej psychice. To rzecz o walce dobra ze złem, rodzeniu się demonów i przegrywaniu z tym, co ciemnego powstaje w duszy. Jednak nie jest to książka przepełniona mrokiem. Za sprawą heroicznej Zehery oraz siostrzanej miłości, do ciemnego świata ogarniętego chaosem wojny i zła, wpadają promienie słońca.
„ Uśmiech to lekarstwo na zmartwienia, które są, i środek zapobiegawczy przed tymi, które nadejdą. To jedno z najstarszych przysłów sarajewskich. Uśmiechaj się, siostro. Bądź jak róża, która się otwiera i zaraża innych optymizmem.(…). Właśnie w takich sytuacjach świat potrzebuje więcej róż.”
Powieść pozwala otworzyć oczy na to co dzieje się na świecie. Konflikt serbsko – bośniacki to historia współczesna, tym bardziej warto wyciągnąć z niej wnioski. Klubowiczki wynotowały radę Mirsy, babci Zehery:
„Jeśli przestaje się szukać szczęścia, nie ma już życia, nie ma historii, która pozwala żyć.”
Reyes Monforte jest hiszpańską reporterką i pisarką. Swoje powieści, oparte na prawdziwych historiach, traktuje jako przedłużenie dziennikarskiej walki o prawa prześladowanych kobiet na całym świecie. „Ukryta róża” dowodzi jak potrzebna i ważna jest ta misja. Książkę warto polecać do czytania w rodzinie. To powieść tak emocjonalna, mocna, przejmująca, że dla nastoletniego czytelnika może okazać się horrorem do którego brakuje „zwykłego klucza”, jak się to dzieje w zmyślonych historiach.
