MiPBP Kartuzy
5. warsztaty
Dziś jest 22.04.2025

 Kartuzy - dobre miejsce dla kultury

31 lipca 2019 roku odbyły się kolejne warsztaty w ramach treningu zaradności i umiejętności życiowych w Bibliotece Publicznej w Kartuzach.Celem spotkania było zdobycie wiedzy na temat swojego miejsca zamieszkaniaza pomocą zasobów bibliotecznych oraz wycieczki, dopracowanie strategii działania klubu środowiskowego dla rodziców, młodzieży i dzieci w ramach projektu Klub Integracji Społecznej, zminimalizowanie wykluczenia społeczno- kulturalnego, aktywizacja lokalnego środowiska poprzez działania Klubu, przygotowanie harmonogramu i tematyki spotkań Klubu, wzrost samooceny i wiary we własne siły, prawidłowe odnajdywanie się w środowisku lokalnym.

Na początek nawiązano do poprzednich zajęć i przypomniano uczestnikomo możliwości zaangażowania się w aktywizację społeczną i kulturalną miasta w ramach Klubu środowiskowego oraz zaprezentowano plan wycieczki w miejsca rewitalizowane i do Kolegiaty.

Następnie grupa wraz z trenerami przeszła ulicą Dworcową do parku im. Aleksandra Majkowskiego. Po zapoznaniu z historią tego miejsca uczestnicy udali się pod dom, który zamieszkiwał Majkowski i dalej odnowioną ulicą PCK oraz Klasztorną do Kolegiaty. Zwiedzano zabytek, Złotą Kaplicę, przybliżono historię obiektu i zakonu Kartuzów.

Druga część wycieczki przebiegała Aleją Filozofów do Wyspy Łabędziej. Tam można było skorzystać z przerwy w zajęciach, wypróbować przyrządy gimnastyczne, stoły do tenisa, albo chwilę odpocząć na łonie przyrody.

Po powrocie do budynku Dworca, uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze starymi fotografiami Kartuz z zasobów Biblioteki.

W ostatnim bloku warsztatów opracowano tematykę spotkań w ramach KIS. Uczestnicy zaproponowali wspólne wycieczki (np. Ławka Asesora, Góra Spiczasta, pracownia rzeźbiarska), zajęcia ruchowe nordic walking, wspólny piknik, ognisko itp.

Następnie podjęto temat imprez przygotowywanych przez uczestników projektu. Wstępnie omówiono tematykę skeczów zaproponowanych przez grupę. Sprecyzowano także plan Narodowego Czytania, rozdzielono zadania, napisano scenkę rodzajową i wypełniono formularz zgłoszenia udziału w Narodowym Czytaniu na stronie Prezydenta RP.

Na zakończenie zaproszono wszystkich do zaangażowania w działalność Klubu swoich rodzin, sąsiadów i znajomych.

Partnerzy Biblioteki