07.08.2019 roku odbyły się szóste warsztaty w ramach Treningu umiejętności i zaradności w MiPBP w Kartuzach pt. Kultura kaszubska wokół nas. Celem spotkania było przybliżenie kaszubskiej kultury ludowej na przykładzie zbiorów regionalnych kartuskiej Biblioteki, zapoznanie z działalnością i eksponatami Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, wzrost zaangażowania w życie społeczno-kulturalne lokalnej społeczności, zminimalizowanie wykluczenia społeczno- kulturalnego, wzrost samooceny i wiary we własne siły, prawidłowe odnajdywanie się w środowisku lokalnym oraz przygotowanie materiałów do organizacji imprezy dla społeczności lokalnej - Narodowego Czytania.
Na początek zajęć nawiązano do poprzednich warsztatów – Kartuzy dobre miejsce dla kultury i za pomocą dyskusji bądź swobodnych wypowiedzi wpisano miejsce zamieszkania w kulturę regionu. Wskazano najważniejsze cechy kultury kaszubskiej np. geografia, język, haft, zwyczaje, kuchnia, stroje. Omówiono także kolekcję regionalną Biblioteki.
Kolejną część warsztatów poświęcono działalności klubu środowiskowego oraz przygotowaniom do Narodowego Czytania. Przypomniano treści wypracowane na poprzednich zajęciach i dodano nowe pomysły, uzupełniono harmonogram spotkań klubu. Uczestnicy odczytali treść wybranej na imprezę noweli Bolesława Prusa „Katarynka”. Następnie, na poczekalni Dworca, zaprojektowano dekorację związaną tematycznie z nowelką. Sporządzono listę niezbędnych zakupów oraz zadań do zrealizowania. Wykonano projekt zaproszeń i plakatów, sformułowano treść konferansjerki, zaprojektowano kącik literacki dla najmłodszych oraz przeprowadzoną pierwszą próbę czytania. Zapoznano się także skrótowo z treścią pozostałych nowelek.
Warsztaty aktywizujące o kulturze kaszubskiej i lokalnym środowisku wzbogaciła wycieczka do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Przewodniczka, w sposób bardzo ciekawy, opowiedziała grupie o eksponatach obrazujących życie codzienne na Kaszubach w dawnych czasach. Można było się zapoznać z obyczajami ludowymi, rzemiosłem oraz historią Kaszub.
Uczestnicy obejrzeli także ekspozycję plenerową: maszyny rolnicze, sprzęty do pracy, rzeźby ludowe oraz ogród kaszubski. Na zakończenie wizyty odbyły się warsztaty pisania kaszubskich słówek za pomocą gęsiego pióra.
Spotkanie było okazją do zapoznania z kulturą regionu, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały okazji zwiedzić Muzeum. Uczestnicy wykazali ogromne zainteresowanie tematem i bardzo aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do Narodowego Czytania.
